Jak uczyć się skutecznie?

MANFRED SPITZER, ELKHONON GOLDBERG, JOLANTA MAĆKIEWICZ
Jak uczyć się skutecznie?
Opis

Przedstawiamy fragmenty z trzech książek: ”Jak uczy się mózg” , ”Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje?”, ”Jak dobrze pisać od myśli do tekstu”.

,,Nie ma sztuczek kuglarskich, dzięki którym można się czegoś nauczyć w mig. Gdyby takowe istniały, uczono by ich na uniwersytetach i w szkołach  pedagogicznych. Co można obecnie zaoferować, to rodzaj instrukcji obsługi najwspanialszej maszyny do uczenia się naszego mózgu. Jeśli chcesz, drogi Czytelniku, sprawnie posługiwać się swoim mózgiem lub w ramach wykonywanego zawodu pokazywać innym, jak to robić, to proszę, czytaj dalej.

Mam szczera nadzieję, że uczynisz to z przyjemnością!”

Manfred Spitzer

Dane szczegółowe
Pobierz
Fragment

Nasz mózg jest w ciągu każdej sekundy bombardowany przez niezliczone bodźce. Nie jest więc w stanie adekwatnie na owe bodźce reagować tylko na podstawie procesów odfiltrowujących, to znaczy przez procesy przetwarzania informacji przebiegające „z dołu do góry” (bottom-up processes). Dlatego potrzebne jest także sterowanie „z góry na dół” (top-down processes), by nadać tej rzece bodćców jakąś strukturę, by wybrać i przetwarzać tylko to, co ważne. Ale jak się to dzieje? Ważnym aspektem owego działania jest to, że nasz mózg jest nieustannie zajęty przepowiadaniem tego, co się wokół dzieje. Kiedy sięgam po filiżankę kawy, mój mózg już antycypuje doznanie dotykowe, a być może także zapach i smak kawy. Jeśli wszystko przebiegnie tak, jak zostało wcześniej założone, niewykluczone, że […]