Zdalne monitorowanie dobrostanu płodu. Mobilne KTG w praktyce położnej
Artykuł pochodzi z czasopisma ”Położna. Nauka i Praktyka” pod redakcją Ewy Dmoch-Gajzlerskiej.
Autorzy: prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, Mgr Małgorzata Stefaniak, Dr n. med. Barbara Kozakiewicz.
Zapraszamy do zapoznania się z tematem mobilnych technologii teletransmisyjnych, które znajdują coraz więcej zastosowań w różnych obszarach medycyny. Czy jest możliwe stosowanie zdalnego monitorowania dobrostanu płodu w warunkach domowych, bez konieczności wizyty kobiety ciężarnej w poradni?
W artykule znajdziecie Państwo:
- jak wygląda praktyczne zastosowanie telemedycyny w położnictwie,
- jak wygląda schemat zdalnej opieki położniczej,
- więcej na temat kontrowersji i braku jasności przepisów prawnych, jakie wzbudza przeprowadzanie mobilnego badania KTG przez pacjentkę.
- AutorEWA DMOCH-GAJZLERSKA, MAŁGORZATA STEFANIAK, BARBARA KOZAKIEWICZ
- Premiera24 marca 2016
- Kategoria
- Słowa kluczowe ciężarna, medycyna, mobilne ktg, monitorowanie płodu, opieka położnicza, płód
Ze względu na stale postępującą cyfryzację oraz szeroki dostęp do technologii teletransmisyjnych rozwiązania telemedyczne staną się w przyszłości podstawą do bezpośredniego i bezpiecznego monitorowania stanu pacjenta w czasie rzeczywistym bez konieczności wizyty w poradni bądź szpitalu. Obecnie praktyczne zastosowanie urządzeń do wykonywania badań w warunkach domowych obserwuje się np. w kardiologii. Pacjent może wykonać samodzielnie teleEKG, następnie wyniki zostają przesłane automatycznie do centrów diagnostycznych, w których poddawane są analizie i ocenie, po czym wynik wraca do pacjenta lub jego rodziny wraz z zaleceniami lekarza dotyczącymi dalszego postępowania [3–5]. Nadzór funkcji życiowych człowieka został upowszechniony dzięki zastosowaniu […]