Zdalne monitorowanie dobrostanu płodu. Mobilne KTG w praktyce położnej

EWA DMOCH-GAJZLERSKA, MAŁGORZATA STEFANIAK, BARBARA KOZAKIEWICZ
Zdalne monitorowanie dobrostanu płodu. Mobilne KTG w praktyce położnej
Opis

Artykuł pochodzi z czasopisma ”Położna. Nauka i Praktyka” pod redakcją Ewy Dmoch-Gajzlerskiej.
Autorzy: prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, Mgr Małgorzata Stefaniak, Dr n. med. Barbara Kozakiewicz.

Zapraszamy do zapoznania się z tematem mobilnych technologii teletransmisyjnych, które znajdują coraz więcej zastosowań w różnych obszarach medycyny. Czy jest możliwe stosowanie zdalnego monitorowania dobrostanu płodu w warunkach domowych, bez konieczności wizyty kobiety ciężarnej w poradni?

W artykule znajdziecie Państwo:

  • jak wygląda praktyczne zastosowanie telemedycyny w położnictwie,
  • jak wygląda schemat zdalnej opieki położniczej,
  • więcej na temat kontrowersji i braku jasności przepisów prawnych, jakie wzbudza przeprowadzanie mobilnego badania KTG przez pacjentkę.
Dane szczegółowe
Pobierz
Fragment

Ze względu na stale postępującą cyfryzację oraz szeroki dostęp do technologii teletransmisyjnych rozwiązania telemedyczne staną się w przyszłości podstawą do bezpośredniego i bezpiecznego monitorowania stanu pacjenta w czasie rzeczywistym bez konieczności wizyty w poradni bądź szpitalu. Obecnie praktyczne zastosowanie urządzeń do wykonywania badań w warunkach domowych obserwuje się np. w kardiologii. Pacjent może wykonać samodzielnie teleEKG, następnie wyniki zostają przesłane automatycznie do centrów diagnostycznych, w których poddawane są analizie i ocenie, po czym wynik wraca do pacjenta lub jego rodziny wraz z zaleceniami lekarza dotyczącymi dalszego postępowania [3–5]. Nadzór funkcji życiowych człowieka został upowszechniony dzięki zastosowaniu […]