Terapia w środowisku wodnym

ANNA OGONOWSKA-SŁODOWNIK
Terapia w środowisku wodnym
Opis

„Terapia w środowisku wodnym” z książki ,,Adaptowana aktywność fizyczna dla fizjoterapeutów”,

Natalia Morgulec-Adamowicz, Andrzej Kosmol, Bartosz Molik (red. nauk.)

W artykule m.in.:

  • informacje na temat właściwości fizycznych środowiska wodnego i jego wpływu na psychikę oraz koordynację ruchową.
  • korzyści i wskazania do wykorzystania terapii w wodzie.
  • informacje na temat wpływu aquaterapii na opuchlizny, zmniejszoną siłę mięśni, osłabioną równowagę, zaburzenia chodu i zmniejszony zakres ruchu.
  • względne i bezwzględne przeciwwskazania do terapii w wodzie oraz wykaz objawów, przy których należy natychmiast przerwać ćwiczenia.
  • wskazówki wykorzystania metody PNF (torowania mięśniowo-nerwowego) w terapii wodnej.
  • przegląd metod terapii w środowisku wodnym.
Dane szczegółowe
Pobierz
Fragment

Termin terapia w środowisku wodnym (aquaterapia) odnosi się do szczególnej praktyki fizjoterapii, skierowanej na rehabilitację lub osiągnięcie konkretnych celów fizycznych i funkcjonalnych pacjentów wykorzystując środowisko wodne. Różni się on od bardziej ogólnego określenia hydroterapia, które obejmuje także samo zanurzenie w wodzie, balneoterapię, kąpiele wodne, natryski czy kąpiele wirowe. Ćwiczenia w wodzie mają zaś na celu jedynie trening kondycji fizycznej zarówno osób zdrowych, jak i z różnymi problemami (Geytenbeek, 2008). Środowisko wodne oferuje właściwości, jakich nie znajdziemy, podejmując aktywność w jakimkolwiek innym środowisku. Do najważniejszych czynników oddziałujących na ciało zanurzone w wodzie należą […]