Terapia w środowisku wodnym
„Terapia w środowisku wodnym” z książki ,,Adaptowana aktywność fizyczna dla fizjoterapeutów”,
Natalia Morgulec-Adamowicz, Andrzej Kosmol, Bartosz Molik (red. nauk.)
W artykule m.in.:
- informacje na temat właściwości fizycznych środowiska wodnego i jego wpływu na psychikę oraz koordynację ruchową.
- korzyści i wskazania do wykorzystania terapii w wodzie.
- informacje na temat wpływu aquaterapii na opuchlizny, zmniejszoną siłę mięśni, osłabioną równowagę, zaburzenia chodu i zmniejszony zakres ruchu.
- względne i bezwzględne przeciwwskazania do terapii w wodzie oraz wykaz objawów, przy których należy natychmiast przerwać ćwiczenia.
- wskazówki wykorzystania metody PNF (torowania mięśniowo-nerwowego) w terapii wodnej.
- przegląd metod terapii w środowisku wodnym.
- AutorANNA OGONOWSKA-SŁODOWNIK
- Premiera23 lipca 2015
- Kategoria
- Słowa kluczowe fizjoterapia, koordynacja ruchowa, rehabilitacja, środowisko wodne
Termin terapia w środowisku wodnym (aquaterapia) odnosi się do szczególnej praktyki fizjoterapii, skierowanej na rehabilitację lub osiągnięcie konkretnych celów fizycznych i funkcjonalnych pacjentów wykorzystując środowisko wodne. Różni się on od bardziej ogólnego określenia hydroterapia, które obejmuje także samo zanurzenie w wodzie, balneoterapię, kąpiele wodne, natryski czy kąpiele wirowe. Ćwiczenia w wodzie mają zaś na celu jedynie trening kondycji fizycznej zarówno osób zdrowych, jak i z różnymi problemami (Geytenbeek, 2008). Środowisko wodne oferuje właściwości, jakich nie znajdziemy, podejmując aktywność w jakimkolwiek innym środowisku. Do najważniejszych czynników oddziałujących na ciało zanurzone w wodzie należą […]