Poznaj analizę przypadku martwicy sromu

ANTONI SIERANT, KARINA MATUSIAK
Poznaj analizę przypadku martwicy sromu
Opis

Fragment pochodzi z czasopisma ,,Analiza Przypadków. Ginekologia i Położnictwo” pod redakcją Tomasza Rechbergera. Opis przypadku dotyczy 60-letniej otyłej pacjentki z cukrzycą typu II, od wielu lat leczonej insuliną, która trafiła do szpitala z powodu martwicy krocza, obejmującej głównie lewą wargę sromową.

Autorzy artykułu lek. Antoni Sierant, lek. Karina Matusiak szczegółowo opisują poszczególne etapów leczenia.

Odpowiadają również na pytanie, co może być powodem martwicy skóry narządów płciowych zewnętrznych, podbrzusza lub pośladków.

„Kilka podstawowych etapów postępowania z zakażoną, trudno gojącą się raną:

  • lawaseptyka, czyli mycie, płukanie rany, np. roztworem soli fizjologicznej;
  • debridment, czyli oczyszczanie mechaniczne, np. przy użyciu łyżeczki kostnej;
  • antyseptyka, czyli przymoczka z preparatem odkażającym na odpowiedni, zgodny ze specyfikacją produktu czas;
  • aplikacja opatrunków, w tym konkretnym przypadku był to zestaw do terapii podciśnieniowej z gąbką”.
Dane szczegółowe
Pobierz
Fragment

W warunkach sali operacyjnej, po odkażeniu sromu i krocza, przygotowaniu pola operacyjnego, wykonano dokładną toaletę rany. Górna granica rany penetrowała dwoma kanałami nad spojenie łonowe w okolicę dolnego bieguna pochewek mięśni prostych brzucha, boczną granicę tworzył fałd udowy, przyśrodkową zaś przedsionek pochwy, natomiast w dolnym biegunie rany wytworzył się kanał biegnący do dołu kulszowo-odbytniczego i guza kulszowego. Ranę oczyszczono z martwiczych tkanek, które przesłano do badania histopatologicznego i mikrobiologicznego. Zastosowano opatrunki z antyseptykiem (Bethadine). W badaniu histopatologicznym materiał opisano jako skórę z […]