Kalendarze. Odmierzanie czasu dawniej i dziś
Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez rachuby czasu. Jednak już od zamierzchłych czasów człowiek próbował wprowadzać logiczny system odmierzania i opisywania czasu, bo bez tego… najprostsze spotkanie dwojga ludzi byłoby niemożliwe.
Wprowadzanie kalendarza, czyli systemu rachuby dni i dłuższych odstępów czasu jest odpowiedzią na tę potrzebę człowieka.
Zapraszamy do lektury e-booka Kalendarze. Odmierzanie czasu dawniej i dziś, w którym dzielimy się fascynującą wiedzą na temat rachuby czasu na przestrzeni dziejów. Polecamy!
E-book zawiera:
– przegląd 13 różnych systemów rachuby czasu od najdawniejszych epok aż po współczesność.
- AutorPRACA ZBIOROWA
- Premiera13 kwietnia 2016
- Kategoria
- Słowa kluczowe kalendarz Majów, kalendarz słoneczny, kalendarze, odmierzanie czasu
Kalendarz jest systemem rachuby dni i dłuższych odstępów czasu. Opiera się na 2 okresowych zjawiskach astronomicznych: cyklu zmian pór roku (związanych z obiegiem Ziemi wokół Słońca) i zmian faz Księżyca — stąd podział na kalendarze słoneczne (solarne), księżycowe (lunarne) i księżycowo-słoneczne (lunisolarne). Doba (związana z obrotem Ziemi wokół osi), miesiąc synodyczny (związany z obiegiem Księżyca wokół Ziemi) i rok zwrotnikowy (związany z obiegiem Ziemi wokół Słońca) są podstawowymi, ale niewspółmiernymi jednostkami kalendarzowej rachuby czasu, dlatego też do budowy kalendarza są potrzebne umowne reguły pozwalające łączyć doby w dłuższe okresy w celu uzgodnienia ich wielokrotności z miesiącem i rokiem. Pierwszymi, narzucającymi się jednostkami rachuby kalendarzowej były dzień i miesiąc. Już w okresie późnego paleolitu dni miesiąca oznaczano, wycinając na kościach i kamieniach znaki odpowiadające fazom Księżyca. Miesiąc długo był jednostką podstawową, co doprowadziło do […]