Działania policyjne w środowisku COVID-19

MICHAŁ KURDZIEL, MICHAŁ BIJAK
Działania policyjne w środowisku COVID-19
Opis

Doskonałe źródło wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczące postępowania służb porządku publicznego w środowisku COVID-19. Wskazówki, wnioski, sprawdzone rozwiązania, nacisk na współpracę, wymiana doświadczeń.
„W związku z sytuacją epidemiologiczną służby porządku publicznego, a w szczególności Policja, są podczas wykonywania swoich zadań szczególnie narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Wymaga to, aby wszystkie możliwe siły i środki zostały skierowane na zabezpieczenie funkcjonariuszy przed niebezpieczeństwem. Niniejsza książka stanowi jeden z takich środków. Informacje w niej zawarte są kompilacją dotychczasowej wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej na temat środków ochrony osobistej, metod dezynfekcji oraz procedur reagowania na zagrożenie związane z SARS-CoV-2”.
Michał Bijak
„Nikt nie przypuszczał, że w ciągu 2-3 tygodni każdy policjant w Polsce będzie musiał posiąść elementarną wiedzę z zakresu wirusologii, przeciwdziałania zakażeniom, stosowania środków ochrony indywidulanej przeznaczonych do użycia w sytuacji zagrożenia biologicznego. Celem publikacji jest uzupełnienie wiedzy i pokazanie kilku rozwiązań praktycznych w zakresie działań policyjnych w środowisku COVID-19. To, co dzieje się w Europie (i teraz w Polsce), pokazuje jak szybko i dynamicznie potrafią zmieniać się zagrożenia i jak my jako służby musimy szybko odpowiadać na takie sytuacje. Zagrożenie chorobą COVID-19 pokazuje również, że nie można arbitralnie czerwoną kreską rozgraniczyć zakresu i kompetencji poszczególnych służb. Niezależnie od zadań zleconych przez naszych przełożonych, od specyfiki służby mianownikiem naszych działania powinno być jedno słowo – WSPÓŁPRACA. I to właśnie dzięki takiej współpracy powstała ta książka”.
Michał Kurdziel

Plik do pobrania w formacie PDF

Dane szczegółowe
Pobierz
Fragment

Jednym z elementów budowy wirusa SARS-CoV-2 jest otoczka lipidowa, która czyni go nieodpornym na detergenty i czynniki  chemiczne powodujące „odtłuszczanie”. Stąd też podstawowe zasady higieny stanowią fundament walki z COVID-19. Są one również bazą do innych procedur bezpieczeństwa, jak np. stosowanie środków ochrony indywidualnej (ŚOI). W obecnym czasie musimy bezwzględnie stosować się do tych zasad niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny ma kluczowy wpływ na ograniczenie przenoszenia się patogenów z człowieka na człowieka, jak również z elementów otoczenia na człowieka.