Donoszona ciąża po leczeniu zespołu Ashermana

ZOFIA BOROWIEC, MARIUSZ ZIMMER
Donoszona ciąża po leczeniu zespołu Ashermana
Opis

Artykuł „Donoszona ciąża po leczeniu zespołu Ashermana” autorstwa Zofii Borowiec oraz Mariusza Zimmera pochodzi z pisma „Analiza Przypadków. Ginekologia i Położnictwo” pod redakcją Doroty Kilańskiej.

Do Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zgłosiła się 31-letnia pacjentka w celu diagnostyki z powodu wtórnego braku miesiączki i niepłodności wtórnej. U pacjentki, po szczegółowej diagnostyce, rozpoznano zespół Ashermana.

W opisanym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na przyczyny tego zespołu, wśród których najczęściej w piśmiennictwie występuje nadmierne wyłyżeczkowanie jamy macicy w 3. i 4. tygodniu połogu. Dokładnie w takiej postaci było ono przyczyną wystąpienia zrostów u opisywanej pacjentki. W artykule wskazano błędy, które popełniono podczas zastosowanego leczenia oraz szczegółową diagnostykę. Drogę leczenia opatrzył komentarzem  prof. Romuald Dębski i dr n. med. Tomasz Fuchs.

Dane szczegółowe
Pobierz
Fragment

Przeprowadzono szczegółową rozmowę z pacjentką, przedstawiając jej możliwe sposoby postępowania w obecnej sytuacji klinicznej. Omówiono technikę zabiegu odtwórczego jamy macicy, zakresu zabiegu, ryzyka z nim związanego włącznie z możliwością wystąpienia krwotoku i utraty macicy. Zapytano pacjentkę o plany macierzyńskie: pacjentka była zdecydowana podjąć próbę leczenia, chciała urodzić drugie dziecko i ”odzyskać kobiecość” – miesiączki, funkcję macicy. Po przeanalizowaniu wyników badań diagnostycznych, sytuacji klinicznej pacjentki oraz biorąc pod uwagę jej wiek i plany koncepcyjne, pacjentkę zakwalifikowano do […]