Donoszona ciąża po leczeniu zespołu Ashermana
Artykuł „Donoszona ciąża po leczeniu zespołu Ashermana” autorstwa Zofii Borowiec oraz Mariusza Zimmera pochodzi z pisma „Analiza Przypadków. Ginekologia i Położnictwo” pod redakcją Doroty Kilańskiej.
Do Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zgłosiła się 31-letnia pacjentka w celu diagnostyki z powodu wtórnego braku miesiączki i niepłodności wtórnej. U pacjentki, po szczegółowej diagnostyce, rozpoznano zespół Ashermana.
W opisanym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na przyczyny tego zespołu, wśród których najczęściej w piśmiennictwie występuje nadmierne wyłyżeczkowanie jamy macicy w 3. i 4. tygodniu połogu. Dokładnie w takiej postaci było ono przyczyną wystąpienia zrostów u opisywanej pacjentki. W artykule wskazano błędy, które popełniono podczas zastosowanego leczenia oraz szczegółową diagnostykę. Drogę leczenia opatrzył komentarzem prof. Romuald Dębski i dr n. med. Tomasz Fuchs.
- AutorZOFIA BOROWIEC, MARIUSZ ZIMMER
- Premiera9 września 2015
- Kategoria
- Słowa kluczowe ciąża, ginekologia, niepłodność, położnictwo, zespół Ashermana
Przeprowadzono szczegółową rozmowę z pacjentką, przedstawiając jej możliwe sposoby postępowania w obecnej sytuacji klinicznej. Omówiono technikę zabiegu odtwórczego jamy macicy, zakresu zabiegu, ryzyka z nim związanego włącznie z możliwością wystąpienia krwotoku i utraty macicy. Zapytano pacjentkę o plany macierzyńskie: pacjentka była zdecydowana podjąć próbę leczenia, chciała urodzić drugie dziecko i ”odzyskać kobiecość” – miesiączki, funkcję macicy. Po przeanalizowaniu wyników badań diagnostycznych, sytuacji klinicznej pacjentki oraz biorąc pod uwagę jej wiek i plany koncepcyjne, pacjentkę zakwalifikowano do […]