Diagnoza pielęgniarska oraz ocena ryzyka stopy cukrzycowej
Artykuł pochodzi z czasopisma „Analiza Przypadków. Pielęgniarstwo i Położnictwo” nr 2/2015.
Diagnoza pielęgniarska oraz ocena ryzyka stopy cukrzycowej – mgr Justyna Kapuściok, pielęgniarka, Członek Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.
Zachęcamy do lektury. W artykule znajdą Państwo:
- Bogato ilustrowany fotograficznie opis elementów badania podmiotowego oraz przedmiotowego.
- Jakie są pierwsze objawy neuropatii cukrzycowej?
- Kiedy występują wskazania do badania radiologicznego stóp?
- Schemat czynności przed przeprowadzeniem edukacji z zakresu profilaktyki ZSC u pacjenta chorego na cukrzycę.
- Jakie tematy powinna obejmować edukacja terapeutyczna pacjenta?
Profilaktyka zespołu stopy cukrzycowej obejmuje dobre wyrównanie metaboliczne pacjenta w cukrzycy, zaprzestanie palenia papierosów, regularną kontrolę stóp oraz dostęp do zabiegów podologicznych i podiatrycznych.
Działania te w znaczący sposób mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka owrzodzenia, które może doprowadzić do amputacji kończyny, niesprawności, pogorszenia jakości życia chorego z cukrzycą, a nawet do jego śmierci.
- AutorJUSTYNA KAPUŚCIOK
- Premiera16 lipca 2015
- Kategoria
- Słowa kluczowe cukrzyca, diabetologia, medycyna, pielęgniarstwo, ryzyko stopy cukrzycowej
W znaczeniu teoretycznym diagnoza pielęgniarska świadczy o autonomii i rozwoju zawodu, określa zakres i charakter działań pielęgniarskich. Natomiast w znaczeniu praktycznym każda diagnoza pielęgniarska wiąże się z oceną stanu zdrowia pacjenta, podejmowaniem decyzji i wyborem postępowania prowadzącym do osiągnięcia określonego celu opieki. Diagnoza pielęgniarska w codziennej pracy z pacjentem chorym na cukrzycę ma nieocenione znaczenie. W przypadku pacjentów zagrożonych zespołem stopy cukrzycowej wcześnie podjęte
interwencje pielęgniarskie, do których może należeć właściwa edukacja terapeutyczna z zakresu samokontroli i samopielęgnacji stóp, leczenie owrzodzeń stóp oraz edukacja z zakresu pielęgnacji rany w warunkach domowych przyczyniają się do […]