Choroby zapalne. Obraz histopatologiczny jako najtrafniejszy sposób diagnozy zapalenia naczyń krwionośnych

MAŁGORZATA OLSZEWSKA, LIDIA RUDNICKA, MARTA SAR-POMIAN
Choroby zapalne. Obraz histopatologiczny jako najtrafniejszy sposób diagnozy zapalenia naczyń krwionośnych
Opis

Zachęcamy do lektury materiałów pochodzących z książki „Dermatologia”

Redakcja naukowa: R. J. G. Rycroft, S.J. Robertson, S.H. Wakelin

Redakcja naukowa wydania polskiego L. Rudnicka, M. Olszewska, M. Sar-Pomian

W materiale:

  • Jakie są objawy kliniczne odmrozin, zapalenia naczyń włosowatych, piodermii zgorzelinowej i zespołu sweeta?
  • Kiedy konieczne jest leczenie, a kiedy objawy ustępują samoistnie?
  • Czy znane są przyczyny występowania tych schorzeń? Czy można im zapobiec?
  • Kiedy konieczne jest pobranie głębokiego wycinka skóry i tkanki podskórnej, a kiedy barwienie materiału pobranego ze skóry i jego hodowla mikrobiologiczna?

Artykuł o chorobach zapalnych jest podstawą do prowadzenia diagnostyki, wyboru odpowiedniego zestawu badań oraz profesjonalnym i obszernym opracowaniem różnicowania każdego schorzenia. Szczegółowe zdjęcia, opisy prawdziwych przypadków i sprawdzone algorytmy leczenia  podstawą dla każdego dermatologa praktyka.

Dane szczegółowe
Pobierz
Fragment

Jest to stan zapalny prowadzący do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Patogeneza tej patologii jest złożona, ponieważ przyczyn zapalenia naczyń może być wiele. Zapalenie naczyń może mieć charakter miejscowy lub uogólniony, może być pierwotne lub wtórne do innych chorób. Obraz kliniczny zależy od kalibru i lokalizacji zajętych naczyń. Skóra jest często do tknięta zapaleniem naczyń, dlatego dermatolodzy odgrywają ważną rolę w rozpoznawaniu choroby i klinicznej ocenie pacjentów. Klasyfikacja zapaleń naczyń może powodować dezorientację, ale ogólnie oparta jest na kalibrze uszkodzonych naczyń, a tak że charakterze i rozległości uszkodzeń. W przypadku większości postaci zapalenia naczyń efekt grawitacyjny sprawia, że podudzia są najbardziej dotknięte chorobą. Zapalenie drobnych naczyń skóry (leukocytoklastyczne zapalenie naczyń) jest najczęstszym rodzajem zapalenia skóry. Charakteryzuje się ono […]