Materiały dodatkowe – przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych zeszyt III

MICHAŁ KNAUFF
Materiały dodatkowe – przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych zeszyt III
Opis

O książce

Niniejsza publikacja to kolejna część cieszącej się dużą popularnością serii zeszytów dotyczących obliczania konstrukcji żelbetowych. W zeszycie omawia się sprawdzanie konstrukcji ze względu zarysowanie.

Książka wyróżnia się innowacyjnym podejściem do zagadnienia zarysowania i bardzo szerokim zakresem zastosowań. Jej szczególną cechą jest oryginalne i proste ujęcie zagadnień związanych z minimalnym zbrojeniem potrzebnym ze względu na zarysowanie. W dwóch obszernych rozdziałach omówiono obliczanie zbrojenia ze względu na naprężenia termiczno-skurczowe. Opierając się na uzupełnieniach normy europejskiej, wprowadzono klasyfikację metod analizy i zaproponowano metodę obliczeń, która często umożliwia uzyskanie znacznych oszczędności zbrojenia. Liczne przykłady obliczeń przekrojów, elementów i konstrukcji dotyczą podstawowych zagadnień, które mogą pojawić się w praktyce.

Książka ma służyć przede wszystkim projektantom konstrukcji oraz pracownikom i studentom wydziałów budowlanych wyższych uczelni.

Dane szczegółowe
Pobierz
Fragment

O arkuszach do pobrania:

Podstawową częścią publikacji są arkusze kalkulacyjne służące do obliczania szerokości rys i minimalnego zbrojenia potrzebnego ze względu na zarysowanie:

  • w przekrojach prostokątnych, teowych, dwuteowych, skrzynkowych, kołowych i pierścieniowych, w których istnieją strefy rozciągane i ściskane wywołane momentem zginającym i siłą podłużną,
  • w przekrojach prostokątnych rozciąganych z małym mimośrodem (bez strefy ściskanej).

Arkusze są oparte na ścisłej teorii fazy II. Arkusze mogą znaleźć również zastosowanie do obliczania konstrukcji mostowych i konstrukcji sprężonych.