Materiały dodatkowe – przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych zeszyt III
O książce
Niniejsza publikacja to kolejna część cieszącej się dużą popularnością serii zeszytów dotyczących obliczania konstrukcji żelbetowych. W zeszycie omawia się sprawdzanie konstrukcji ze względu zarysowanie.
Książka wyróżnia się innowacyjnym podejściem do zagadnienia zarysowania i bardzo szerokim zakresem zastosowań. Jej szczególną cechą jest oryginalne i proste ujęcie zagadnień związanych z minimalnym zbrojeniem potrzebnym ze względu na zarysowanie. W dwóch obszernych rozdziałach omówiono obliczanie zbrojenia ze względu na naprężenia termiczno-skurczowe. Opierając się na uzupełnieniach normy europejskiej, wprowadzono klasyfikację metod analizy i zaproponowano metodę obliczeń, która często umożliwia uzyskanie znacznych oszczędności zbrojenia. Liczne przykłady obliczeń przekrojów, elementów i konstrukcji dotyczą podstawowych zagadnień, które mogą pojawić się w praktyce.
Książka ma służyć przede wszystkim projektantom konstrukcji oraz pracownikom i studentom wydziałów budowlanych wyższych uczelni.
- AutorMICHAŁ KNAUFF
- Premiera10 maja 2019
- Kategoria
- Słowa kluczowe konstrukcje budowlane, konstrukcje żelbetowe, materiały dodatkowe
O arkuszach do pobrania:
Podstawową częścią publikacji są arkusze kalkulacyjne służące do obliczania szerokości rys i minimalnego zbrojenia potrzebnego ze względu na zarysowanie:
- w przekrojach prostokątnych, teowych, dwuteowych, skrzynkowych, kołowych i pierścieniowych, w których istnieją strefy rozciągane i ściskane wywołane momentem zginającym i siłą podłużną,
- w przekrojach prostokątnych rozciąganych z małym mimośrodem (bez strefy ściskanej).
Arkusze są oparte na ścisłej teorii fazy II. Arkusze mogą znaleźć również zastosowanie do obliczania konstrukcji mostowych i konstrukcji sprężonych.